Zahrada
22.9.2012Jak vybrat správný gril
Svého zájemce najdou grily plynové, elektrické, na dřevo nebo dřevěné uhlí. Z hlediska mobility pak můžeme grily dělit na statické betonové grily, grily zahradní přenosné a grily cestovní či kufříkové.
17.5.2018Srovnání grilů
Zdravé grilování zajímá většinu z nás, jak vybrat ten správný, poradí srovnávací test grilů, recenze berou v úvahu kromě ceny i další kritéria a priority, které jako uživatelé máme.
V přehledu najdete užitečné informace k výběru a používání plynových, elektrických i grilů na dřevěné uhlí.
2.8.2012Tipy pro stavbu pergoly
Pergola se obvykle staví tak, aby nás přilákala do zajímavého zákoutí zahrady. Umístění stavby by nám mělo nabídnout jiný zajímavý pohled na zahradní přírodu nebo nás zvát do prostoru zahrady, který je výjimečný třeba svým účelem − je zde zahradní krb apod.
Čím pohodlnějším zahradním nábytkem vybavíme terasu, tím příjemnější chvíle tam strávíme. Jak ho vybírat, aby venku vydržel, aby se nám líbil a aby se hodil do přírodního prostředí? Kterému materiálu dáme přednost, to obvykle vychází z naší představy o tom, kolik za sezonní nábytek chceme zaplatit. Při výběru a nákupu bychom však kromě ceny měli přihlédnout k další skutečnostem.
Skleník ocení každý zahrádkář, ať již je jeho koníčkem pěstování zeleniny, nebo okrasných květin. Ve skleníku rostliny rychleji rostou, kvetou i plodí, jsou chráněné před povětrnostními vlivy, mají prodlouženou sezónu. Můžete v něm pěstovat výtečnou zeleninu, skleníkové papriky a salátové okurky, hýčkat tropické rostliny, orchideje, sukulenty, množit pokojové i zahradní okrasné květiny i řízky dřevin. Za určitých podmínek poslouží i k přezimování přenosných rostlin, jež nesnesou mráz.
Chatky a zahradní domky jsou jednoznačně uzpůsobeny účelu a ekonomickým možnostem. Jejich konstrukce je většinou jednoduchá, rámová a opláštěná velkoplošným materiálem. Podle záměru použití mohou být všechny typy konstrukčních systémů domků buď zateplené anebo nikoli. Dnešní trh nabízí opravdu široký sortiment pro výběr prefabrikovaných chatek a zahradních domků.
23.9.2012Letní kuchyně na vaší zahradě
Pokud jste si dopřáli komfort bydlení v rodinném domě se zahradou, je ideální navázat letní kuchyň přímo na dům. Někdo zvolí komfortní zimní zahradu s kuchyňským koutem vybaveným v návaznosti na rozvody vody a energií plným komfortem spotřebičů jako v kuchyni uvnitř. Během letních měsíců se pak příprava jídel i stolování prostě přestěhuje do letní zahrady.
Bublání potůčku na zahradě uklidňuje a osvěžuje vzduch i naše smysly. Na svažité zahradě si můžeme vybudovat i poměrně dlouhý umělý potůček, který bude od přirozeného k nepoznání. Při vyšším sklonu terénu jej mohou ožovovat navíc i vodopády. Na rovině si můžeme pro změnu vybudovat umělé kaskády, zahradní jezírko může doplňovat působivý vodotrysk.
Zahradní cesty a cestičky propojují jednotlivé části zahrady i zahradu s domem. Jejich podoba je pro celkový vzhled zahrady velmi důležitá. Záleží na jejich umístění, tvaru i použitém materiálu. Jaký vybrat? Pevný i sypaný materiál má své výhody i nedostatky. Každý se hodí pro jiný účel, podle potřeby je lze i kombinovat. Měly by však vždy ladit se stylem zahrady i domu. Je vhodné vybrat co nejméně vhodných druhů materiálů, aby výsledek nepůsobil roztříštěně.
Pro uschování zahradního nářadí stačí pouze malý přístřešek. Ale pro skladování velké zahradní techniky, grilu či nábytku je již potřeba stavba větší. Je proto třeba dobře rozmyslet, kam ji umístit a jak by měla vypadat, aby byla funkční a zároveň estetická. Může být v koutku zahrady co nejvíce maskovaná, díky předsazenému živému plotu, nebo popínavým rostlinám. Nebo může naopak vystupovat jako nápadný, atraktivní prvek. Kůlna by měla být snadno přístupná, ale do centra zahrady se obvykle nehodí. Zato však může posloužit i jako zástěna vytvářející soukromí či ochrana proti větru.
2.8.2012Výběr zahradního osvětlení
Světla by měla být konstruována tak, aby se do nich nedostal hmyz a aby se v případě potřeby dala snadno čistit. Zahradní světla a reflektory rozmisťujeme vždy tak, aby pozorovatel nikdy nemusel hledět přímo do zdroje světla, které by jej oslňovalo.
Možná si řekneme, že není o čem přemýšlet. Sekačka je sekačka. Po deštivých jarních měsících však trávník roste velmi rychle a jen s kvalitní sekačkou ho budete mít pod kontrolou během celého vegetačního období. Správný výběr vám ušetří čas, spoustu námahy i peníze. Obchodníci jich nabízejí spoustu, od klasických motorových přes elektrické až po sekačky „vznášedla“ či solární automaty. Podle velikosti trávníku a požadavků na péči si můžete vybrat variantu se sběrným košem, vyhazováním posečené trávy na plochu nebo s nastýlacím systémem. Na co všechno tedy brát ohled při výběru sekačky? Tady je šest rad, jak si vybrat tu správnou.
23.9.2012Jak vybrat sekačku a křovinořez?
Pokud má trávník splňovat estetickou, rekreační a biotechnickou funkci, musíme ho pravidelně sekat, odstraňovat posečenou tráva, čistit a zavlažovat. Na první sekání trávníku začínáme myslet již s příchodem jara. K tomu však potřebujeme správnou sekačku i křovinořez. S prvním sekáním začínáme v době, kdy tráva dosáhla výšky osm až deset centimetrů. Seká se na výšku pět centimetrů. Později se může kosení snížit na tři až pět centimetrů. Trávník se nikdy nezkracuje na více než o třetinu původní délky. Intenzivně trávníky vyžadují pravidelné sekání během vegetace, nejlépe jednou za týden. Tráva, která se seče často a nízko, rozprostírá listy více do šířky, pokrývá větší plochu a je barevně vyrovnaná.